Özellikle çocukluğumuzun korkulu rüyası olan bitler, ismi anıldığında bile insanın tüylerini diken diken eden ve gözünün korkmasına yetecek kadar tehlikeli haşereler olarak bilinir. Şiddetli kaşıntıya sebep olan bitlerin en yaygın ve korkutucu özelliği, insandan insana geçen en kolay böcek türü olmasıdır. Bit ile mücadele söz konusu olduğunda bilmeniz gereken tüm detayları sizinle bu yazımızda paylaşacağız.

Bit Nedir, Özellikleri ve Zararları Nelerdir?
Genellikle insan saçında yaşayan ve yumurtalarını da buraya bırakmayı tercih eden bitler, insan saçında üreyen bir böcek türüdür. Asalak olan bu böcekler o kadar küçük boyuttadır ki çok dikkatli incelemeler sonucunda ancak gözle görülebilir. Bitler kanatsızdır ve kan emerek beslenirler; bu da insan saçı gibi yuvamsı yerlerde yaşamayı tercih etmelerinin en önemli sebeplerinden biridir. Saç derisinde kan emerek yaşamayı sürdüren bitler, bulaştıkları kişide inanılması güç bir rahatsızlık ve kaşıntı oluşturur.

Başta kıl biti, baş biti, elbise biti ve kasık biti olmak üzere pek çok farklı bit bulunmaktadır. Baş biti az önce de bahsettiğimiz gibi insanların kafasında, saçlarının içinde üreyen ve türeyen bir bit türüdür. Kıl biti ise insan vücudunda saç dışında da bulunan kıllarda ortaya çıkabilen bitlerdendir. Elbise bitlerine baktığımız zaman ise güve misali elbiselerde türeyen ve kıyafetlerinizden vücudunuza transfer olarak kanınızı emmeyi amaçlayan böcekler olduklarını söylememiz mümkün. Her bir bit türüne karşı farklı bit ilaçlaması yöntemleri olduğu gibi kesin çözüm sunan bit ilaçlama şirketleri ile çalışmak atılacak en doğru adım olmaktadır.