Yumuşakçalar grubunda yer alan kara canlıları salyangozlar, hem etçil, hem otçul olma özellikleri ile ön plana çıkarlar. Otçul şekilde beslenmeyi tercih ettiklerinde salyangoz, bitkilerin yeni filizlenmiş yerlerini yemeyi tercih eder, bu da onu özellikle tarım ile uğraşanlar için kabus niteliğinde bir haşere türüne dönüştürür. Tarla, bağ ve bahçelerde salyangoz istilası meydana geldiğinde tek çözüm, salyangoz ilaçlama olur. Bursa salyangoz ilaçlama firmaları arasında yer alan ASB İLAÇLAMA, salyangoz ilaçlama ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda paylaşıyor.

Salyangoz Nedir, Özellikleri Nelerdir?
Az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi salyangoz yumuşakçalar adı verilen kara canlıları grubuna ait, hem et hem ot ile beslenen bir canlı türüdür. Bu canlının anatomik yapısına baktığımız zaman sırtında sert bir kabuk, kabuğu içerisinde ise kremsi bir sıvı olduğunu görüyoruz. Salyangozun vücudunu oluşturan bu kremsi sıvıyı koruma görevi dışında bulunan sert kabuğa aittir. Bununla birlikte salyangozun kafasında iki adet anteni bulunmakta, bu antenler onun besin ve yiyecek bulmasını sağlamaktadır.

Otçul salyangozlar daha çok tarla, bahçe, arazi ve ormanlı bölgelerde habitat kurmayı tercih ederken etçil de beslenen salyangozlar nemli ve bol yağışlı bölgelerde yaşamayı seçer. Memleketimizdeki salyangozların büyük bir kısmı Karadeniz ve Marmara bölgesinde barınır. Özellikle bu bölgede tarımcılık ile uğraşan çiftçilerin tarlaları ile ilgili yaşadıkları en büyük sorunların başında salyangoz ile mücadele gelir. Bitkinin henüz filiz veren yerinden beslenmeyi seven salyangozlar, çiftçilerin bin bir emek ve uğraş ile ektikleri ekinini henüz olgunlaşma fırsatı bulmadan öldürürler, bu da çiftçiler ve tarım insanları için ciddi anlamda maddi ve manevi zarar anlamına gelir. Salyangozun sağladığı bu uygunsuz durumdan kurtulmak için başvurulması gereken yöntem salyangoz ilaçlama firmalarına danışmaktır.